• The United States vs. Billie Holiday

    ★½

  • Land

    ★★★½

  • Mayday

    ★★½

  • The Sparks Brothers

    ★★★★

  • Cusp

    ★★★½

  • Faya Dayi

    ★★★

  • Cryptozoo

    ★★

  • The Pink Cloud

    ★★★½

  • Luzzu

    ★★★½

  • The Little Things

    ★½

  • One for the Road

    ★★★★½

  • WandaVision

    ★★★½

  • The White Tiger

    ★★★

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Education

    ★★★★

  • The Midnight Sky

    ★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • The Call

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★

  • Happiest Season

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

  • Mank

    ★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★½

  • Roald Dahl's The Witches

    ★★

  • Over the Moon

    ★★

  • Love and Monsters

    ★★★½

  • I'm Your Woman

    ★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★½

  • Mangrove

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★½

  • Lovers Rock

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • David Byrne's American Utopia

    ★★★★½

  • One Night in Miami...

    ★★★★

  • The World to Come

    ★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • Ava

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

    ★★★½

  • Mulan

    ★★

  • The Way Back

    ★★★★

  • The Invisible Man

    ★★½

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Possessor

    ★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • Shirley

    ★★★½

  • Miss Juneteenth

    ★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • The Mole Agent

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Uncle Frank

    ★★★

  • The Painter and the Thief

    ★★★½

  • Underwater

    ★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • Never Surrender: A Galaxy Quest Documentary

    ★★★½

  • Mike Birbiglia: The New One

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★★½