lü 。*♡ has logged 72 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lilya 4-ever

Lilya 4-ever

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Slender Man

Slender Man

2018
×
Read the review Edit this entry  
24
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
The Purge

The Purge

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Häxan

Häxan

1922
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Edit this entry  
05
Suicide Room

Suicide Room

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
White Oleander

White Oleander

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Girl with a Pearl Earring

Girl with a Pearl Earring

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gia

Gia

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Horsin' Around

Horsin' Around

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
27
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Perfume: The Story of a Murderer

Perfume: The Story of a Murderer

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry