Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Vanishing

The Vanishing

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Murder by Numbers

Murder by Numbers

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Croupier

Croupier

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Trespass

Trespass

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Edit this entry  
21
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Contraband

Contraband

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Des

Des

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Bliss

Bliss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry