• Inside Man

    Inside Man

    ★★★★★

    Me in 2006: Cool heist film, wonder why Spike Lee chose to direct this?

    Me in 2020: Cool heist film! Only Spike Lee could have directed this.

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★★★½

    As entertaining as you could hope for from a film about giant cities on wheels.

  • Lovers Rock

    Lovers Rock

    ★★★★½

    Steve McQueen effortlessly captures the ebb and flow of a party. The friendships that are quickly forged on the dance floor. The moments of tension diffused with a simple moment of kindness. The connections that are made. I’ve never been to a party exactly like this one but I’ve been to so many party’s like this one. God I miss them.

  • The Vanishing

    The Vanishing

    ★★★★

    The banality of evil

  • Murder by Numbers

    Murder by Numbers

    ★★★

    Baby Gosling!

  • The Gentlemen

    The Gentlemen

    ★★★½

    Fun rewatch while skimming my phone. The Asian racism is still really terrible but that aside this has all the comedy and violence that Richie made his bones with.

  • Mangrove

    Mangrove

    ★★★★½

    It’s good to be reminded that when we look at what’s going on in the US and shake our heads that we are just as guilty of doing it here. We are also guilty of hiding our history incredibly well.

  • Croupier

    Croupier

    ★★★

    Easy to see why Clive Owen was once in the running to play Bond after seeing him in this, he looks damn good in a tux.

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★½

    Deals with all the same themes as Thunder Road but throws in some brilliant genre elements and subverts them and is also hilarious, and under 90 minutes 🎉

  • A Time to Kill

    A Time to Kill

    ★★★½

    As unsubtle as it is sweaty. 

    Genuinely depressing that this film could be set in any year in the US, especially 2020

  • The Lincoln Lawyer

    The Lincoln Lawyer

    ★★★★

    My man Shea Whigham bringing the heat

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

    Perfect film. Peter-Porker is the hero we need right now.