Devon has logged 40 entries for films during May 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Safe

Safe

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Carter

John Carter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Iron Lady

The Iron Lady

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Training Day

Training Day

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lorna's Silence

Lorna's Silence

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Samaritan

The Samaritan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lockout

Lockout

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Deep Blue Sea

The Deep Blue Sea

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Die Hard: With a Vengeance

Die Hard: With a Vengeance

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kid with a Bike

The Kid with a Bike

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rampart

Rampart

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Primer

Primer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry