Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The Man Who Invented Christmas

The Man Who Invented Christmas

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fallen Leaves

Fallen Leaves

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
No One Asked You

No One Asked You

2023
×
Read the review Edit this entry  
10
Barbershop

Barbershop

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: The Red Door

Insidious: The Red Door

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Nun II

The Nun II

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dracula

Dracula

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cobweb

Cobweb

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Session 9

Session 9

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Woman in Black

The Woman in Black

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Boogeyman

The Boogeyman

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Pyramid

The Pyramid

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Brahms: The Boy II

Brahms: The Boy II

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Noise

White Noise

2005
×
Read the review Edit this entry  
08
Totally Killer

Totally Killer

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pet Sematary: Bloodlines

Pet Sematary: Bloodlines

2023
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Leprechaun

Leprechaun

1993
×
Read the review Edit this entry  
03
Inside the Yellow Cocoon Shell

Inside the Yellow Cocoon Shell

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frozen

Frozen

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hitman

Hitman

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Prom Night

Prom Night

2008
×
Read the review Edit this entry  
18
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Be Kind Rewind

Be Kind Rewind

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy Vol. 3

Guardians of the Galaxy Vol. 3

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woman in Black 2: Angel of Death

The Woman in Black 2: Angel of Death

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo and the Alien Invaders

Scooby-Doo and the Alien Invaders

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rampage

Rampage

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Flamin' Hot

Flamin' Hot

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Day the Earth Stood Still

The Day the Earth Stood Still

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry