• The Man Who Invented Christmas

    The Man Who Invented Christmas

    ★★½

    The definition of a white elephant movie.

  • Fallen Leaves

    Fallen Leaves

    ★★

    Didn’t feel the romance or the comedy in this rom com.

  • No One Asked You

    No One Asked You

    Had the privilege to work on this and be able to see the completed project years later!

  • Barbershop

    Barbershop

    ★★★

    Predictable but heartwarming with Ice Cube giving a genuine performance and Cedric the Entertainer really giving it his all.

  • Anatomy of a Fall

    Anatomy of a Fall

    ★★★★½

    Saw this a few weeks ago and it’s hasn’t left my mind since. One of my favorites of the year.

  • Insidious: The Red Door

    Insidious: The Red Door

    ★★½

    Patrick Wilson’s directorial debut and you know what, he really tried.

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★½

    Backlog 

    Christopher Nolan knows how to do twists and turns like no other and as excessive as it may be I’m here for it.

  • The Nun II

    The Nun II

    ★½

    If the Da Vinci Code was a horror film.

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★★

    103 minutes of perfection.

  • Priscilla

    Priscilla

    ★★★★

    The more I think about this film, the more it grows on me. The weight of Priscilla’s life and seeing the movie through her lense is where this movie truly shines. My favorite by Sofia Coppola yet.

  • The Fall of the House of Usher

    The Fall of the House of Usher

    ★★★★

    Mike Flanagan is back and with a perfect sendoff!

  • Dracula

    Dracula

    ★★★½

    To think Bela Lugosi created such an iconic role so early on!!