Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
08
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★
Edit this entry  
07
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★½
Edit this entry  
17
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
Edit this entry  
06
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★
Edit this entry  
10
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Speed

Speed

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pumping Iron

Pumping Iron

1977
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★
Edit this entry  
01
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
28
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Italian Job

The Italian Job

2003
×
★★★½
Edit this entry  
12
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
Analyze This

Analyze This

1999
×
★★★½
Edit this entry  
05
Matchstick Men

Matchstick Men

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
Mickey Blue Eyes

Mickey Blue Eyes

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★½
Edit this entry  
26
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
19
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Edit this entry  
17
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Edit this entry  
01
Thor

Thor

2011
×
★★★
Edit this entry  
28
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★★
Edit this entry  
26
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
The American President

The American President

1995
×
★★★★
Edit this entry  
14
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frost/Nixon

Frost/Nixon

2008
×
★★★½
Edit this entry  
02
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★★
Edit this entry  
28
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Libeled Lady

Libeled Lady

1936
×
★★★½
Edit this entry  
09
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
07
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
02
My Cousin Vinny

My Cousin Vinny

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Edit this entry