dgreenmachine has logged 115 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sisters

Sisters

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Sinatra: All or Nothing at All

Sinatra: All or Nothing at All

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

The Bee Gees: How Can You Mend a Broken Heart

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bathtubs Over Broadway

Bathtubs Over Broadway

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Class Action Park

Class Action Park

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Edit this entry  
19
6 Days to Air: The Making of South Park

6 Days to Air: The Making of South Park

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Those Lips, Those Eyes

Those Lips, Those Eyes

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chicago

Chicago

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Edit this entry