Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Coraline

Coraline

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kevin Hart: Irresponsible

Kevin Hart: Irresponsible

2019
×
★★½
Edit this entry  
07
Kevin Hart: What Now?

Kevin Hart: What Now?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yahşi Batı

Yahşi Batı

2009
×
Edit this entry  
05
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
Edit this entry  
09
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
04
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jack White: Kneeling At The Anthem D.C.

Jack White: Kneeling At The Anthem D.C.

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
CM101MMXI Fundamentals

CM101MMXI Fundamentals

2013
×
Edit this entry  
02
Collective

Collective

2019
×
Read the review Edit this entry  
01
The Invention of Lying

The Invention of Lying

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Experimental Animation

Experimental Animation

1933
×
Read the review Edit this entry  
25
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Tourist

The Tourist

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
Read the review Edit this entry  
22
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
17
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
Read the review Edit this entry  
17
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The White Stripes: Under Blackpool Lights

The White Stripes: Under Blackpool Lights

2004
×
Read the review Edit this entry  
16
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
Read the review Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Burrow

Burrow

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Mank

Mank

2020
×
Edit this entry