Andreas has logged 205 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Doll, The Fatso And Me

Doll, The Fatso And Me

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl in the Spider's Web

The Girl in the Spider's Web

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Crossfire

Christmas Crossfire

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mosul

Mosul

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alien from the Deep

Alien from the Deep

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Call

The Call

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Come to Daddy

Come to Daddy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shock Waves

Shock Waves

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Haunt

Haunt

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suzi Q

Suzi Q

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rogue City

Rogue City

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Blackout

The Blackout

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Nobody Sleeps in the Woods Tonight

Nobody Sleeps in the Woods Tonight

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Acts of Vengeance

Acts of Vengeance

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Barn

The Barn

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cut Off

Cut Off

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
His House

His House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dark Forces

Dark Forces

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cadaver

Cadaver

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sauerkraut Coma

Sauerkraut Coma

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mighty Peking Man

The Mighty Peking Man

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Perfect Crime

A Perfect Crime

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Double Date

Double Date

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Labyrinth of Lies

Labyrinth of Lies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry