• Cuties

    Cuties

    These bruh girls really go crazy sometimes.

  • The Devil All the Time

    The Devil All the Time

    ★½

    No more narration in movies! We have evolved past the need for narration in movies!

  • Possibly in Michigan

    Possibly in Michigan

    ★★★★

    “Perfume and violence.”

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    Genus-physicist-student-poet-artist

  • White Dog

    White Dog

    ★★★

    It only ends when the monster dies.

  • Presumed Innocent

    Presumed Innocent

    ★★★½

    “I fooled them all.”

  • Basic Instinct

    Basic Instinct

    ★★★★½

    So horny I let her bring the ice pick to bed 😩

  • Gia

    Gia

    ★★½

    Didn’t anybody ever tell her to grow up?

  • Impulse

    Impulse

    ★★★½

    Serving The Likeness teas

  • The Untouchables

    The Untouchables

    ★★★★

    “He’s in the car.”

  • Your Name.

    Your Name.

    ★★★

    Howl’s Moving Trailer Park

  • Mommie Dearest

    Mommie Dearest

    ★★★½

    “Where are you going?”
    “Where I belong: out of here.”

    The most melodramatic biopic to ever exist, but not without a grounding performance by Faye Dunaway. Whether she intends to or not, Dunaway’s camp is exactly what the film deserves. Regarding the glaring omissions, inaccuracies, and inconsistencies with the truth of Crawford’s life and relationship with her children, anyone with a brain can see that this is at best an exaggeration and at worst completely fictional. It hardly matters, though, when the heart of the film is a emotional war between two raging narcissists.