nico/knives has logged 431 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
1917

1917

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Snowman and The Snowdog

The Snowman and The Snowdog

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
All About Nina

All About Nina

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hellboy II: The Golden Army

Hellboy II: The Golden Army

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★
Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★
Edit this entry  
29
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★½
Edit this entry  
28
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Fox and the Hound

The Fox and the Hound

1981
×
★★★
Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sitter

The Sitter

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Haunted Hotel

The Haunted Hotel

1907
×
Edit this entry  
26
Family for Christmas

Family for Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Torture a Duckling

Don't Torture a Duckling

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Keanu

Keanu

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hungry Wives

Hungry Wives

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shivers

Shivers

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Golden Films - A Little Princess

Golden Films - A Little Princess

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
21
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry