nico/knives has logged 37 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
Read the review Edit this entry  
29
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marebito

Marebito

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Concerto Is a Conversation

A Concerto Is a Conversation

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Yes-People

Yes-People

2020
×
★½
Edit this entry  
26
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Edit this entry  
23
Jenifer

Jenifer

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

Oculus: Chapter 3 - The Man with the Plan

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Luz

Luz

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1991
×
★★
Edit this entry  
15
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
1BR

1BR

2019
×
★½
Edit this entry  
14
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Face Your Fears

Face Your Fears

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Ruins

The Ruins

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
All Hallows' Eve

All Hallows' Eve

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★½
Edit this entry