Sort by

dianefknkeaton has logged 392 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unaccompanied Minors

Unaccompanied Minors

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Single Bells

Single Bells

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Hunt

The Hunt

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Everything is Love

Everything is Love

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
Everything Is Copy

Everything Is Copy

2015
×
Read the review Edit this entry  
13
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
FEUD

FEUD

2017
×
Read the review Edit this entry  
10
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Big

Big

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Full Monty

The Full Monty

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Rescuers

The Rescuers

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Waitress

Waitress

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Beaches

Beaches

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Savages

The Savages

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Get a Clue

Get a Clue

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
WandaVision

WandaVision

2021
×
Read the review Edit this entry