RSS feed for Diego
  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    People have to get over their childhood so films like these don’t need to be done to satisfy their inner child. But I just wanna thank Beyoncé for the powerful voice! Spirit is amazing!

  • Di Cavalcanti

    Di Cavalcanti

    ★★★★

    Paint the hate, paint the love.

  • Pain and Glory

    Pain and Glory

    ★★★★★

    Girl, I cried AF. This is so fucking beautiful!

  • Doppelganger

    Doppelganger

    ★★★★

    Watching Kiyoshi makes me believe in film.

  • Annabelle Comes Home

    Annabelle Comes Home

    ★★

    Forget the Warrens is not a great idea.

  • Turma da Mônica: Laços

    Turma da Mônica: Laços

    ★★★

    Cute and that’s all.

  • Divine Love

    Divine Love

    ★★★½

    Brazil became this disgusting religious hypocrisy.

  • The Dark Half

    The Dark Half

    ★★★★

    The sparrows are flying again.

  • Edmond

    Edmond

    ★★★

    Some good jokes in the middle of the mess.

  • The Pool

    The Pool

    ★★★

    A little bit tense, but sometimes over-exaggerated. Now I seriously hate pools and alligators. SERIOUSLY!

  • Black Mirror: The Entire History of You

    Black Mirror: The Entire History of You

    ★★½

    Fragile masculinity.

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★

    Carpet and Will Smith killed it! But sometimes the story becomes too boring, the same as the original.