2016

Diego Benevides Diego Benevides’s year in review

Diego’s highest rated films

  • The Silence of the Sky

    ★★★★★

  • Estado Itinerante

    ★★★★★

  • Phoenix

    ★★★★★

  • Clarisse or Something About Us

    ★★★★★

  • Tangerine

    ★★★★★

  • Mountains May Depart

    ★★★★★

  • Blow-Up

    ★★★★½

  • The Care One Takes of the Care Others Must Take of Themselves

    ★★★★½

  • Delusion Is Redemption to Those in Distress

    ★★★★½

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Basic Sanitation, The Movie

    ★★★★½

  • Mais Do Que Eu Possa Me Reconhecer

    ★★★★½

  • Piper

    ★★★★½

  • Campo Grande

    ★★★★

  • The Academy of Muses

    ★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 164 Films watched
  • 13.7 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Back and Forth

Aug 1

Most Watched

O Estranho Caso de Ezequiel

twice

Last Film

Things to Come

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
87 films
Thriller
31 films
Adventure
28 films
Action
26 films
Comedy
24 films
Mystery
19 films
Romance
18 films
Fantasy
16 films
Horror
15 films
Sci Fi
15 films
USA
73 films
Brazil
43 films
UK
17 films
France
15 films
Germany
11 films
Canada
11 films
China
7 films
Argentina
5 films
Mexico
5 films
Spain
5 films
English
91 films
Portuguese
59 films
Spanish
14 films
German
13 films
French
11 films
Russian
7 films
Italian
5 films
Chinese
4 films
Korean
2 films
Latin
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Diego’s most liked list

Melhores Longas Brasileiros de 2016

Filmes nacionais que estrearam em circuito comercial em 2016

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Martírio
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

Satanic
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Piadeiros

Films watched in 2016

  • Things to Come
  • As You Are
  • Campo Grande
  • Passengers
  • Neruda
  • Nocturnal Animals
  • My Mom Is a Character 2
  • The Academy of Muses
  • Embrace of the Serpent
  • After Love
  • Blow-Up
  • O Filho Eterno
  • Blood of My Blood
  • It's Only the End of the World
  • Queen of Katwe
  • Elis
  • Elle
  • Train to Busan
  • De Palma
  • Cemetery of Splendour
  • Arrival
  • Xavier
  • Rosinha
  • Janaina Overdrive
  • Fantastic Beasts and Where to Find Them
  • The City of the Future
  • Women Who Kill
  • Waiting for B
  • Esteros
  • Real Boy
  • Deepwater Horizon
  • The Light Between Oceans
  • Cinema Novo
  • Doctor Strange
  • Trolls
  • Little Secret
  • Satanic
  • Little Sister
  • Strangerland
  • Genius
  • The Neon Demon
  • Ouija: Origin of Evil
  • The Silence of the Sky
  • Xale
  • Inferno
  • Bodas de Papel
  • Solon
  • Demônia - Melodrama em 3 atos
  • Procura-se Irenice
  • Confidente
  • Constelações
  • Abigail
  • Ótimo Amarelo
  • When The Days Were Endless
  • The Care One Takes of the Care Others Must Take of Themselves
  • Delusion Is Redemption to Those in Distress
  • Estado Itinerante
  • Deserto
  • Twenty Years
  • Where I Grow Old
  • Rifle
  • Martírio
  • Time Was Endless
  • O Último Trago
  • Elon Doesn't Believe in Death
  • Tô Ryca!
  • The Secret Life of Pets
  • Lights Out
  • Suicide Squad
  • Jason Bourne
  • Sharknado 4: The 4th Awakens
  • The Violin Teacher
  • The Visit
  • Piadeiros
  • The Straight Story
  • Dá Licença de Contar
  • The Roof Above Us
  • When I Stopped Worrying About Scoundrels
  • Quintal
  • The Clan
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Hateful Eight
  • Califórnia
  • Phoenix
  • Right Now, Wrong Then
  • Spotlight
  • Carol
  • The Big Short
  • Steve Jobs
  • The Choice
  • Brooklyn
  • The Revenant
  • Deadpool
  • The Danish Girl
  • The Boy
  • Room
  • The Martian
  • Bridge of Spies
  • Neon Bull
  • Mustang
  • Anomalisa
  • Gods of Egypt
  • Kung Fu Panda 3
  • The Witch
  • Little Boy
  • Allegiant
  • Goodnight Mommy
  • The Telescope of Time
  • Man of Steel
  • Journey to the Shore
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • De Onde Eu Te Vejo
  • 10 Cloverfield Lane
  • My Mother
  • The Devil's Scarab
  • Hail, Caesar!
  • The Huntsman: Winter's War
  • Hush
  • Captain America: The First Avenger
  • Captain America: Civil War
  • Basic Sanitation, The Movie
  • Remember
  • Mais Do Que Eu Possa Me Reconhecer
  • Demon
  • X-Men: Apocalypse
  • Point Zero
  • The Girl in the Book
  • Alice Through the Looking Glass
  • Money Monster
  • Evilness
  • Now You See Me 2
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Out of the Shadows
  • Warcraft
  • The Conjuring 2
  • Amama
  • Epitaph
  • Boy 23: The Forgotten Boys of Brazil
  • Casa Blanca
  • O Estranho Caso de Ezequiel
  • Clarisse or Something About Us
  • O Estranho Caso de Ezequiel
  • Independence Day: Resurgence
  • Stronger Than The World: The Story of José Aldo
  • Porta dos Fundos: Contrato Vitalício
  • Piper
  • Finding Dory
  • Visit, or Memories and Confessions
  • Julieta
  • The Bourne Identity
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Ultimatum
  • Kuma: The Second Wife
  • The Bourne Legacy
  • Diplomacy
  • The Babadook
  • Eisenstein in Guanajuato
  • Tangerine
  • The Good Dinosaur
  • Mountains May Depart
  • Me Before You
  • Nise: The Heart of Madness
  • The Legend of Tarzan
  • Ghostbusters
  • Back and Forth

Highly rated films Diego missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Cameraperson
  • How to Build a Time Machine

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more