RSS feed for Diego Sapia Maia
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    EAT THE RICH

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    Preguiçoso e despropositado

  • Anima

    Anima

    ★★★★★

    Imagine aqui o meme da Mulher Pepita arrepiada

  • The Edge of Democracy

    The Edge of Democracy

    ★★★

    É tipo assistir ao funeral de um parente querido.

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

    ★½

    Black Mirror is dead and this is what the corpse looks like

  • The Mystery of Henri Pick

    The Mystery of Henri Pick

    ★★

    Whitest movie ever made

  • Dark Phoenix

    Dark Phoenix

    ★★★

    Has some of the best mutant teamwork scenes of the whole series, and I like the darker tone (enjoy it while Disney hasn't rebooted it with some lame jokes and uninspired cinematography). It's a shame Quicksilver is not part of the end battle, though.

  • Godzilla: King of the Monsters

    Godzilla: King of the Monsters

    ★★

    Como é que conseguem fazer um filme chato com esse tanto de BICHÃO

  • São Paulo, Sociedade Anônima

    São Paulo, Sociedade Anônima

    ★★★★★

    Não envelheceu nada.

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★½

    Surprisingly fresh take on a coming-of-age story with a terrific, charming cast and a dizzying timing for gags. People compare it to Superbad but it's way better.

  • Gloria Bell

    Gloria Bell

    ★★★

    They could just call this (unnecessary yet ok) remake "Julianne Moore

  • Aladdin

    Aladdin

    ★★★★

    Primeira vez vendo com as vozes originais. Boa sorte, Will Smith