• The Resident

    The Resident

    ★★

    PS I Stalk You
    Like imagone if JDM was your landlord???

  • Montana Story

    Montana Story

    ★★★½

    Having Haley Lu and Owen Teague play siblings is some inspired casting. Beautiful Montana vistas, beautiful horses and a harrowing story of domestic abuse with great performances from everyone

  • Stay Hungry

    Stay Hungry

    ★★½

    The weirdest, horniest episode of Southern Charm I've ever seen

  • Secret Admirer

    Secret Admirer

    ★★★★

    SO fun and silly! The parents were actually pretty hilarious. C Thomas Howell and Lori Loughlin are both S T U N N I N G!!! A very unexpectedly endearing unsung 80s teen movie!

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    No star rating bc i just got confused 40 minutes in and turned it off. This movie is Not For Me, but Michelle Yeoh is really awesome in it. Rooting for Yeoh!

  • The Flintstones

    The Flintstones

    ★★★½

    Wild how I've never watched this movie when I was raised in a Roseanne family in a town full of Home Improvement families! And John Goodman as Fred is just the tip of the excellent casting iceberg! Remember how MEAN men were about Rosie O'Donnell playing a cartoon character they jerked off to? She's adorable and perfectly captures the essence of Betty! Her and Elizabeth Perkins play well off each other. Can we talk about Perkins serving Ann-Margret when Wilma…

  • WiseGirls

    WiseGirls

    ★★★

    At the core of this convoluted mafia mess is a really solid female friendship flick. Romy and Mariah are great!!!!

  • Stay the Night

    Stay the Night

    ★★★★

    Two hot strangers spend a cute Toronto night drinking, eating late night Chinese, skating, walking, hotel partying, talking and just vibing. Sexy, romantic and thoughtful. Andrea Bang is great, and I absolutely loved how authentically Toronto it was. What a gem!

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    Love addiction: the movie. I'm not allowing men to do this to me anymore. Both ways.

  • Lady Chatterley's Lover

    Lady Chatterley's Lover

    ★★★★½

    Horny and satisfying even if Joely Richardson's forehead has definitely seen an iPhone. I should read a book, huh. Ungh Jack O'Connell okay half a star off for no chest hair

  • Brown Sugar

    Brown Sugar

    ★★★★½

    Turns out I'm having a bit of a Sanaa Lathanathon and I'm into it!

    A fresh, thoughtful, romantic and genuinely funny romcom with a stacked cast with plenty of chemistry. Taye Diggs and Sanaa Lathan create the exact kind of effortless intimacy needed to make a "childhood friends to lovers" trope succeed. Nicole Ari Parker gives grace and nuance to Lathan's romantic rival and her character never veers into "villain" territory. Oooh and she looks soooo amazing in that one…

  • Blade

    Blade

    ★★★★

    The best thing about Blade is that The Woman Who Bit Beyonce plays a vampire in it! 🧛🏿‍♀️