Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Hey, You!

Hey, You!

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
Three Floors

Three Floors

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Broadway by Light

Broadway by Light

1958
×
★★★★
Edit this entry  
28
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★★
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Boys Cry

Boys Cry

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Hard to Be a God

Hard to Be a God

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
26
End of Summer

End of Summer

2014
×
★★½
Edit this entry  
26
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★
Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Bad Girls Go to Hell

Bad Girls Go to Hell

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Green Inferno

The Green Inferno

2013
×
★★½
Edit this entry  
18
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
11
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Mirch Masala

Mirch Masala

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★
Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Last Kiss

The Last Kiss

2001
×
★★★
Edit this entry  
24
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Edit this entry  
21
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Fruits of Passion

Fruits of Passion

1981
×
★★★
Edit this entry  
19
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Edit this entry  
17
Illumination

Illumination

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★½
Edit this entry  
14
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
God Exists, Her Name Is Petrunya

God Exists, Her Name Is Petrunya

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Autumn

Autumn

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
09
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★
Edit this entry  
09
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★
Edit this entry  
09
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
Sorry for the Delay

Sorry for the Delay

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Joshua: Teenager vs. Superpower

Joshua: Teenager vs. Superpower

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Dance of Reality

The Dance of Reality

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★★
Edit this entry  
23
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★½
Edit this entry  
23
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Edit this entry