Steve has logged 38 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

Frankie Boyle: Hurt Like You've Never Been Loved

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Rabbit-Proof Fence

Rabbit-Proof Fence

2002
×
★★★
Edit this entry  
26
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Surfwise

Surfwise

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cuban Fury

Cuban Fury

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
Tinker Bell and the Pirate Fairy

Tinker Bell and the Pirate Fairy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
Edit this entry  
22
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
21
Away All Boats

Away All Boats

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battle of Britain

Battle of Britain

1969
×
★★★
Edit this entry  
20
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
★★★★
Edit this entry  
20
View from the Overlook: Crafting 'The Shining'

View from the Overlook: Crafting 'The Shining'

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Visions of Stanley Kubrick

The Visions of Stanley Kubrick

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star in the Dust

Star in the Dust

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Masked Avengers

Masked Avengers

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Great Bolshy Yarblockos!: Making A Clockwork Orange

Great Bolshy Yarblockos!: Making A Clockwork Orange

2007
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Black Cat

The Black Cat

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Shaun the Sheep Movie

Shaun the Sheep Movie

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Senna

Senna

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Still Tickin': The Return of A Clockwork Orange

Still Tickin': The Return of A Clockwork Orange

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
10
District B13

District B13

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Winchester '73

Winchester '73

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Bruce Lee, My Brother

Bruce Lee, My Brother

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Day Dreams

Day Dreams

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2001: The Making of a Myth

2001: The Making of a Myth

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Tarantula

Tarantula

1955
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The General

The General

1926
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Miss Potter

Miss Potter

2006
×
★★★½
Edit this entry  
02
Lady Godiva of Coventry

Lady Godiva of Coventry

1955
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Edit this entry