Steve has logged 35 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Twins Effect

The Twins Effect

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bloody Pit of Horror

Bloody Pit of Horror

1965
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Tremors: A Cold Day in Hell

Tremors: A Cold Day in Hell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Devil's Dynamite

Devil's Dynamite

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Dead Space: Downfall

Dead Space: Downfall

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ju-on: Black Ghost

Ju-on: Black Ghost

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Ju-on: White Ghost

Ju-on: White Ghost

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hobgoblins

Hobgoblins

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Grizzly

Grizzly

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Bucket of Blood

A Bucket of Blood

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Magic

Black Magic

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
14
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1923
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Suits

Love, Death & Robots: Suits

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: The Witness

Love, Death & Robots: The Witness

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: Sucker of Souls

Love, Death & Robots: Sucker of Souls

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Love, Death & Robots: The Secret War

Love, Death & Robots: The Secret War

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

Love, Death & Robots: When the Yogurt Took Over

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

Love, Death & Robots: Sonnie's Edge

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Death & Robots: Ice Age

Love, Death & Robots: Ice Age

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

Love, Death & Robots: Beyond the Aquila Rift

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Chinaman

The Chinaman

1920
×
Edit this entry  
07
The Tantalizing Fly

The Tantalizing Fly

1919
×
Edit this entry  
06
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Day of the Triffids

The Day of the Triffids

1962
×
★★½
Edit this entry  
02
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
I Walked with a Zombie

I Walked with a Zombie

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry