• Knives Out

    ★★★

  • Promare

    ★★★½

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Overlord

    ★★½

  • Penguin Highway

    ★★★★

  • Pokémon the Movie: The Power of Us

    ★★★★

  • Teen Titans Go! To the Movies

    ★★★★

  • Okko's Inn

    ★★★

  • Mirai

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★

  • Pokémon the Movie: I Choose You!

    ★★

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

    ★★★★½

  • Night Is Short, Walk on Girl

    ★★★★★

  • Doctor Strange

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • Shin Godzilla

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ½

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • Dou kyu sei – Classmates

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★

  • The Martian

    ★★★★½

  • Long Way North

    ★★★

  • Miss Hokusai

    ★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Aki no Kanade

    ★★½

  • Wrestling Isn't Wrestling

    ★★★★½

  • Chappie

    ★★½

  • Psycho-Pass: The Movie

    ★★★

  • Interstellar

    ★★½

  • Jim Jefferies: Bare

    ★★★½

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • When Marnie Was There

    ★★★½

  • Edge of Tomorrow

    ★★★★

  • Godzilla

    ★★★

  • Tamako Love Story

    ★★★½

  • Harmonie

    ★★★

  • The Big First-Grader and the Small Second-Grader

    ★★★½

  • The Lego Movie

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★

  • Magical Sisters Yoyo & Nene

    ★★½

  • Bo Burnham: What.

    ★★★

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★½

  • Ghost in the Shell Arise – Border 2: Ghost Whispers

    ★★½

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★½

  • Frozen

    ★★★★

  • Patema Inverted

    ★★

  • Aziz Ansari: Buried Alive

    ★★½

  • Puella Magi Madoka Magica the Movie Part III: Rebellion

    ★★½

  • Saving Mr. Banks

    ★★½

  • The Garden of Sinners: Recalled Out Summer – Extra Chorus

    ★★

  • The Garden of Sinners: Future Gospel

    ★★

  • Gravity

    ★★★½

  • Elysium

    ★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Turbo

    ★★

  • Pacific Rim

    ★★★★

  • The World's End

    ★★★★

  • The Heat

    ★★½

  • Ghost in the Shell Arise - Border 1: Ghost Pain

    ★★½

  • Monsters University

    ★★★

  • This Is the End

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★

  • Iron Man 3

    ★★★★

  • Louis C.K.: Oh My God

    ★★★½

  • Little Witch Academia

    ★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★