Rodrigo has logged 214 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Quando Chegar a Noite, Pise Devagar

Quando Chegar a Noite, Pise Devagar

2021
×
Edit this entry  
16
God's Daughter Dances

God's Daughter Dances

2020
×
Edit this entry  
16
Tooth

Tooth

2021
×
Edit this entry  
15
Personal Vivator

Personal Vivator

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Rebirth Is Necessary

Rebirth Is Necessary

2017
×
Edit this entry  
13
Negro em Mim

Negro em Mim

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Welcome II the Terrordome

Welcome II the Terrordome

1995
×
Edit this entry  
01
Ethereality

Ethereality

2019
×
Edit this entry  
01
Sun Ra: A Joyful Noise

Sun Ra: A Joyful Noise

1980
×
Read the review Edit this entry  
30
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Girl

The Girl

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Colony

A Colony

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fogo

Fogo

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read the review Edit this entry  
04
M

M

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Four Roads

Four Roads

2021
×
Edit this entry  
31
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dope Is Death

Dope Is Death

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
M8 - When Death Rescues Life

M8 - When Death Rescues Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
Edit this entry  
17
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Rosa

Rosa

2020
×
Edit this entry  
14
Mouthwash

Mouthwash

2014
×
Edit this entry  
14
The Bath

The Bath

2020
×
Edit this entry  
14
Best Day Ever

Best Day Ever

2018
×
Edit this entry  
13
A Month of Single Frames

A Month of Single Frames

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Adam Basma Project

The Adam Basma Project

×
Edit this entry  
07
Drought

Drought

2020
×
Edit this entry  
05
Thesis on a Homicide

Thesis on a Homicide

2013
×
★★
Edit this entry  
29
A Feeling Greater Than Love

A Feeling Greater Than Love

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
letter to a friend

letter to a friend

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Have You Ever Killed a Bear? Or Becoming Jamila

Have You Ever Killed a Bear? Or Becoming Jamila

2014
×
Edit this entry  
27
Holy Days

Holy Days

2019
×
Edit this entry  
27
The Silent Protest: Jerusalem 1929

The Silent Protest: Jerusalem 1929

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Nation Estate

Nation Estate

2012
×
Edit this entry