• To All the Boys: Always and Forever

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Malcolm & Marie

  • Wonder Woman 1984

    ½

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Soul

    ½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • 1917

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

    ★★★★★

  • Spider-Man: Far from Home

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

  • The Long Song

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★

  • Black Panther

    ★★★★

  • Lady Bird

    ½

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • The Party

    ½

  • Get Out

    ★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • Anthropoid

    ★★★★★

  • The Danish Girl

    ★★★

  • Legend

    ★★★

  • The Secret Life of Marilyn Monroe

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★

  • Girl with a Pearl Earring: And Other Treasures from the Mauritshuis

    ★★★

  • Selma

    ★★★★★

  • X-Men: Days of Future Past

    ½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★

  • Her

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ½

  • The Dark Knight Rises

    ★★★★

  • Red Lights

    ½

  • Shame

  • The Help

    ★★★★★

  • Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★★

  • The Fighter

    ★★★★

  • The Social Network

  • Inception

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★★

  • The Dark Knight

    ★★★★★

  • The Edge of Love

    ★★★★★

  • Juno

    ★★★★★

  • The Prestige

    ★★★

  • Brokeback Mountain

    ★★★

  • Batman Begins

    ★★★½

  • The Notebook

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ½

  • Catch Me If You Can

    ★★★

  • A Walk to Remember

    ★★★

  • On the Edge

    ★★★

  • Spirited Away

    ★★★★★

  • American Psycho

  • Girl, Interrupted

    ★★★★★

  • Sunburn

    ★★★

  • Fight Club

    ★★★

  • Introducing Dorothy Dandridge

    ★★½

  • 10 Things I Hate About You

    ★★★★

  • Velvet Goldmine

    ★★★

  • Titanic

    ★★★★★

  • Metroland

    ★★★★★

  • Pocahontas

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • What's Eating Gilbert Grape

    ★★★★★

  • Swing Kids

    ★★★★

  • Newsies

    ★★★★★

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • Mystic Pizza

    ★★★

  • Adventures in Babysitting

    ★★★★★