• Dinosaurs: The Final Day with David Attenborough

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★

  • The Batman

    ★★★★

  • Turning Red

    ★★★½

  • Downfall: The Case Against Boeing

    ★★★½

  • Licorice Pizza

    ★★★★½

  • No Time to Die

    ★★★½

  • Dune

    ★★★★

  • Belfast

    ★★★★

  • The Voyeurs

    ★★½

  • Boiling Point

    ★★★★½

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★

  • Hellbender

    ★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Lamb

    ★★★½

  • Benedetta

    ★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★½

  • Azor

    ★★★★

  • Petite Maman

    ★★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★★

  • The Dig

    ★★★½

  • News of the World

    ★★★

  • Soul

  • Nomadland

    ★★★★

  • The Human Voice

  • Tenet

    ★★★½

  • Greenland

    ★★★½

  • Assassins

    ★★½

  • Minari

    ★★★★

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★½

  • The Irishman

  • Saint Maud

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Rocks

  • The Personal History of David Copperfield

    ★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • First Cow

    ★★★★½

  • Midsommar

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Yesterday

  • System Crasher

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Suspiria

  • The Favourite

  • Roma

  • Incredibles 2

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Shoplifters

  • Black Panther

  • Sorry to Bother You

  • Phantom Thread

  • Blade Runner 2049

  • The Vietnam War

    ★★★★½

  • I, Tonya

  • The Death of Stalin

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Dunkirk

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★½

  • The Florida Project

  • Baby Driver

  • Get Out

  • Nocturnal Animals

  • Arrival

  • La La Land

  • Your Name.

    ★★★★