Sort by

John has logged 450 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Marwencol

Marwencol

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
W.

W.

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ben Is Back

Ben Is Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Border

Border

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
Read the review Edit this entry  
09
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
09
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Relaxer

Relaxer

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Transformers: The Premake

Transformers: The Premake

2014
×
Edit this entry  
02
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
Edit this entry  
28
Creed II

Creed II

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Front Runner

The Front Runner

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
Green Book

Green Book

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry