Sort by

John has logged 40 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Box

The Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
1985

1985

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Signal

Signal

2005
×
Edit this entry  
21
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
What Women Want

What Women Want

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spy

Spy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1983
×
Edit this entry  
11
The Times of Bill Cunningham

The Times of Bill Cunningham

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Sword in the Stone

The Sword in the Stone

1963
×
★★★½
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chosen

Chosen

2001
×
Edit this entry  
03
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Passage

The Passage

2018
×
Edit this entry  
02
Milk

Milk

2018
×
Edit this entry  
02
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
02
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Taking Woodstock

Taking Woodstock

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Method

The Method

2005
×
Read the review Edit this entry