John has logged 43 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Us Again

Us Again

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
G.I. Joe: The Rise of Cobra

G.I. Joe: The Rise of Cobra

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Ciénaga

La Ciénaga

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Pig

Pig

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Loki

Loki

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
Read the review Edit this entry  
11
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Berlin Syndrome

Berlin Syndrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

The Simpsons: The Good, the Bart, and the Loki

2021
×
Edit this entry  
08
Lore

Lore

2012
×
★★★
Edit this entry  
07
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Descendants

Descendants

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Independence Day

Independence Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry