Doug has logged 43 entries for films during June 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Lots of Kids, a Monkey and a Castle

Lots of Kids, a Monkey and a Castle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Birth of Saké

The Birth of Saké

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★
Edit this entry  
27
Māui's Hook

Māui's Hook

2018
×
Edit this entry  
26
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burden

Burden

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Church

The Church

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Searching

Searching

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Joy of Learning

The Joy of Learning

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

Blanket Statement #1: Home Is Where the Heart Is

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
New Fancy Foils

New Fancy Foils

2013
×
★★★★
Edit this entry  
23
Posthaste Perennial Pattern

Posthaste Perennial Pattern

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
All Stars

All Stars

2006
×
★★★
Edit this entry  
23
A Joy

A Joy

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Unsubscribe #3: Glitch Envy

Unsubscribe #3: Glitch Envy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spasmo

Spasmo

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gap-Toothed Women

Gap-Toothed Women

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Law and Order

Law and Order

1969
×
★★★½
Edit this entry  
16
News from Home

News from Home

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Guy Maddin: Waiting for Twilight

Guy Maddin: Waiting for Twilight

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Careful

Careful

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Distant

Distant

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Reality

Reality

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
California Suite

California Suite

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The House

The House

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Da Sweet Blood of Jesus

Da Sweet Blood of Jesus

2014
×
Read the review Edit this entry  
02
Law of the Border

Law of the Border

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry