Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wasp Woman

The Wasp Woman

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Insidious

Insidious

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Love on a Leash

Love on a Leash

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Come Play

Come Play

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Witch Who Came from the Sea

The Witch Who Came from the Sea

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Terror in the Midnight Sun

Terror in the Midnight Sun

1959
×
★½
Edit this entry  
02
Easter Island Unsolved

Easter Island Unsolved

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mind Control Made Easy or How to Become a Cult Leader

Mind Control Made Easy or How to Become a Cult Leader

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Velvet Vampire

The Velvet Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gappa, the Triphibian Monster

Gappa, the Triphibian Monster

1967
×
★★½
Edit this entry  
14
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Possessed

Possessed

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Up in Smoke

Up in Smoke

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prodigy

The Prodigy

2019
×
★★
Edit this entry  
15
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bat

The Bat

1959
×
★★★
Edit this entry  
17
Astral

Astral

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry