Sort by

severin 🔪 has logged 157 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Omen

The Omen

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Edit this entry  
28
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sorority House Massacre

Sorority House Massacre

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Titanic II

Titanic II

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Shark Exorcist

Shark Exorcist

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Good Burger

Good Burger

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Island of Lost Souls

Island of Lost Souls

1932
×
★★★★
Edit this entry  
11
Horror Express

Horror Express

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Josh's Nightmare

Uncle Josh's Nightmare

1900
×
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Josh at the Moving Picture Show

Uncle Josh at the Moving Picture Show

1902
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncle Josh in a Spooky Hotel

Uncle Josh in a Spooky Hotel

1900
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Fly

The Fly

1958
×
★★★½
Edit this entry  
07
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Edit this entry  
06
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Edit this entry  
04
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fool There Was

A Fool There Was

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fearless Vampire Killers

The Fearless Vampire Killers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Edit this entry  
20
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Nun 2

The Nun 2

×
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry