• The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    black phillip is an icon, he is the moment. i live a black phillip appreciation life.

    gotta love when you have satan as a pet goat and asks you to live deliciously 🤪

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

    a fun fact about me is i’ve never watched any star wars movies, i have my friends disney + log in so here we are. i’m glad they put the movies in order of timeline because i feel like it makes more sense to watch them that way.

    and as if i need another fandom to join, especially the star wars fandom who is always fighting over their opinions 🥴

  • The Northman

    The Northman

    ★★★★

    it’s safe to say, i adore robert eggers as a director! minus the ending, i loved every second of it.

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★★

    lol i’m drunk and watching the ring.

    sometimes i miss 2019 me, they certainly watched a lot of movies. i cant relate in 2022. i barely watch movies and when i do it’s most likely the ring 🫡

  • Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★

    haven’t seen this movie in years, worth a re watch. 
    ash and i were pointing out the movies tim burton referenced. we noticed carnival of souls, psycho, halloween (?), the cabinet of dr. caligari, and sleepaway camp.

  • The Wasp Woman

    The Wasp Woman

    ★★

    me @ maureen
    god i’m so 🍒🍓🍇🍎🍉🍑🍊🍍🍌🥑🍏y

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★★

    listen besties…. i have no excuse for watching this movie as often as i do but here we are.
    good news is my autistic burn out is over, i’m out of survival mode from trauma related stuff, and i feel ready to consume more media. so i’ll be in theory watching more movies! 
    i say as i’m rewatching the ring and ahs cult both for the one millionth time 😩

  • Halloween

    Halloween

    ★★★★★

    happy halloween friends! i hope everyone is staying safe out there, don't make me come over there and scold you like a mom, yes this is a threat.
    anyways, it wouldn't be halloween if i didn't watch the movie. sadly letterboxd hates to see me win so i can't just insert a meme, so click the link to see it :^)

  • Halloween Kills

    Halloween Kills

    ★★½

    me seeing michael appear on screen: daddy? sorry… daddy? sorry… daddy? sorry…
    me seeing laurie appear on screen: mommy? sorry… mommy? sorry…. mommy? sorry….
    no i won’t be answering any further questions at this present time regarding the above.

    i won’t lie, i teared up at the beginning credit seeing jamie lee curtis and john carpenters’ names pop up. the original halloween is such a comfort movie.

    overall i felt that this movie was really brutal and gory when it wasn’t really necessary. i mean i understand. it’s a slasher but this was just over the top.

  • Halloweentown

    Halloweentown

    ★★★★

    this movie is so camp.
    i remember watching this movie when it premiered and ash has never seen it so we watched it.
    i wish debbie reynolds was my spooky grandma :(

  • The Ring

    The Ring

    ★★★★★

    i love this movie and it’s become a special interest for me but with that said, with peace and love samara stay back.

    here’s an actual depiction of me loving and supporting samara from afar
    me: 🎤🧍🏻‍♀️what a true girlboss building her empire by gaslighting and gatekeeping 







                                im the bug
                               l
       …

  • The Grudge

    The Grudge

    ★★½

    gotta love how the american version is the third movie in the ju-on series…….. like how tf do you expect people to know what’s going on 😅