mai has logged 148 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
anohana: The Flower We Saw That Day - The Movie

anohana: The Flower We Saw That Day - The Movie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Butler: Book of the Atlantic

Black Butler: Book of the Atlantic

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Free!: Take Your Marks

Free!: Take Your Marks

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Free!: Timeless Medley - The Promise

Free!: Timeless Medley - The Promise

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Death of Superman

The Death of Superman

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
High☆Speed!: Free! Starting Days

High☆Speed!: Free! Starting Days

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Free!: Timeless Medley - The Bond

Free!: Timeless Medley - The Bond

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
K-ON! The Movie

K-ON! The Movie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hunter x Hunter: The Last Mission

Hunter x Hunter: The Last Mission

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Saw

Saw

2003
×
★★
Edit this entry  
16
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sailor Moon R: The Movie

Sailor Moon R: The Movie

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Fault in Our Stars

The Fault in Our Stars

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hunter x Hunter: Phantom Rouge

Hunter x Hunter: Phantom Rouge

2013
×
★★
Read the review Edit this entry