Tim has logged 231 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★½
Edit this entry  
07
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★
Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★½
Edit this entry  
22
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hush

Hush

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Killing Season

Killing Season

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Amityville Horror

The Amityville Horror

2005
×
★½
Edit this entry  
13
Mascots

Mascots

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Westworld

Westworld

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Cat's Eye

Cat's Eye

1985
×
★★★
Edit this entry  
01
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
U-571

U-571

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

Raiders!: The Story of the Greatest Fan Film Ever Made

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
27
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Run

Midnight Run

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Varsity Blues

Varsity Blues

1999
×
★½
Edit this entry  
21
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Strange Wilderness

Strange Wilderness

2008
×
★½
Edit this entry  
15
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Road House

Road House

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry