Diogo has logged 668 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Journey

The Journey

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Young Karl Marx

The Young Karl Marx

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belfast, Maine

Belfast, Maine

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Evolution of a Filipino Family

Evolution of a Filipino Family

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Visit, or Memories and Confessions

Visit, or Memories and Confessions

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Judgement in Stone

A Judgement in Stone

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lumière!

Lumière!

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shoah

Shoah

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hitler: A Film from Germany

Hitler: A Film from Germany

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Model Shop

Model Shop

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Life of Matches Is Not a Piece of Cake, Kitty

The Life of Matches Is Not a Piece of Cake, Kitty

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Febre

Febre

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Only Earth Is in the Moon

My Only Earth Is in the Moon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I Was Born, But...

I Was Born, But...

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mr. Arkadin

Mr. Arkadin

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of Despair

Day of Despair

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jeepers Creepers 3

Jeepers Creepers 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Needs a Heart

Who Needs a Heart

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wet Woman in the Wind

Wet Woman in the Wind

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prisoner of the Iron Bars

The Prisoner of the Iron Bars

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The March

The March

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Blood

Blood

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Handsworth Songs

Handsworth Songs

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Law

The Law

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dark Soul

Dark Soul

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry