Diogo has logged 56 entries for films during October 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Torso

Torso

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
House on the Edge of the Park

House on the Edge of the Park

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Strait-Jacket

Strait-Jacket

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Enchanting Shadow

The Enchanting Shadow

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gozu

Gozu

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Alive III: Island of the Alive

It's Alive III: Island of the Alive

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
It Lives Again

It Lives Again

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Boston Strangler

The Boston Strangler

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Christine

Christine

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Detroit

Detroit

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Entity

The Entity

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Ambulance

The Ambulance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Junkopia

Junkopia

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Three Cheers for the Whale

Three Cheers for the Whale

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Horror Hotline... Big Head Monster

Horror Hotline... Big Head Monster

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Los muertos

Los muertos

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
La Libertad

La Libertad

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry