• The Stunt Woman

    The Stunt Woman

    ★★★½

    Ann Hui’s versatility as a filmmaker is unparalleled. The Stunt Woman is some grippingly entertaining cinema and a real gem of a performance from Michelle Yeoh.

  • Visible Secret

    Visible Secret

    ★★★★

    Visible Secret blends some beautiful elements of genre cinema and gets the best out of it—such an enthralling experience from Ann Hui.

  • Spaceman

    Spaceman

    ★★★

    The Sandman was cooking here, but Spaceman sometimes went too deep for its good. The constricting motif was quite absorbing, but its uneven pacing takes you out of its trance.

  • Control

    Control

    ★★★★

    Reality is only a dream, based on values and well worn principles, whereas the dream goes on forever.

    Ian Curtis

  • Lisa Frankenstein

    Lisa Frankenstein

    ★★★

    Lisa Frankenstein has its charm but needs a bit more of a bang. It is a very compelling coming-of-age story that certainly has an audience.

  • The Sweet East

    The Sweet East

    ★★★★

    The Sweet East is a fine slice of grotty youth Americana. It's a wonderfully granulated experience that felt refreshing and lively.

  • Dune: Part Two

    Dune: Part Two

    ★★★½

    The glorious spectacle of Denis Villeneuve's vision for Dune is unparalleled. It truly captures and immerses you in this world. But style over substance took the wind out of my sails.

  • National Theatre Live: Vanya

    National Theatre Live: Vanya

    ★★★★½

    Andrew Scott is a rare talent that deserves the world!

  • Flanders

    Flanders

    ★★★★

    A unique deep dive into cynicism through a tranquil lens. Bruno Dumont digs deep into the countryside backdrop and shows the darker side of love.

  • This Is Me…Now

    This Is Me…Now

    ★★★½

    Sublimely self-indulgent cinema of the most beautiful standards.

  • Bob Marley: One Love

    Bob Marley: One Love

    ★★

    It is a paint-by-numbers biopic that ironically lacked the soul and spirit of Bob Marley’s music.

  • A Traveler's Needs

    A Traveler's Needs

    ★★★★½

    Hong Sang-soo's exploration of language, culture and travel is an ethereal delight. While language barriers can separate us, human bonds and connections serve a higher purpose. It's always a joy to see Sang-soo and Huppert reunited. A Traveler's Needs is an absolute joy.