Jodie has logged 333 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
31
Beethoven's 2nd

Beethoven's 2nd

1993
×
Read the review Edit this entry  
31
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★½
Edit this entry  
31
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cocktail

Cocktail

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Mummy

The Mummy

1999
×
Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
AK vs AK

AK vs AK

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
Deewaar

Deewaar

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Santa Clause 2

The Santa Clause 2

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Very Ralph

Very Ralph

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Edit this entry  
06
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ready to Wear

Ready to Wear

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★½
Edit this entry  
05
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Kal Ho Naa Ho

Kal Ho Naa Ho

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dior and I

Dior and I

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don

Don

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Are We Done Yet?

Are We Done Yet?

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Juno

Juno

2007
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry