Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Quadrophenia

Quadrophenia

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. Dalloway

Mrs. Dalloway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tideland

Tideland

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Secondhand Lions

Secondhand Lions

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
V for Vendetta

V for Vendetta

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

Rebel Moon - Part One: A Child of Fire

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Zone of Interest

The Zone of Interest

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Organizer

The Organizer

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
65

65

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rainbow

The Rainbow

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Yards

The Yards

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freud's Last Session

Freud's Last Session

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
In the Conservatory

In the Conservatory

2024
×
★★★
Edit this entry  
13
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Savage Messiah

Savage Messiah

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Beekeeper

The Beekeeper

2024
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Night Swim

Night Swim

2024
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hopper: An American Love Story

Hopper: An American Love Story

2022
×
Edit this entry  
01
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonka

Wonka

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Norman Rockwell: Painting America

Norman Rockwell: Painting America

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eileen

Eileen

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
JFK: Destiny Betrayed

JFK: Destiny Betrayed

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Edit this entry