Sort by

JEFFERSON has logged 333 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Draft Day

Draft Day

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Poor Things

Poor Things

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wonka

Wonka

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Killer

The Killer

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Norman Rockwell: Painting America

Norman Rockwell: Painting America

1999
×
Read the review Edit this entry  
12
The Boy and the Heron

The Boy and the Heron

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eileen

Eileen

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
Read the review Edit this entry  
30
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
JFK: Destiny Betrayed

JFK: Destiny Betrayed

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
22
JFK

JFK

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Poison

Poison

2023
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Swan

The Swan

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
The Rat Catcher

The Rat Catcher

2023
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
20
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Mouth

The Big Mouth

1967
×
★★★★
Edit this entry  
06
Priscilla

Priscilla

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Wonderful Story of Henry Sugar

The Wonderful Story of Henry Sugar

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
29
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
Edit this entry  
28
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Wedding Parade

The Wedding Parade

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blink-182 MTV Album Launch

Blink-182 MTV Album Launch

2003
×
Edit this entry  
24
Blink 182: The Documentary

Blink 182: The Documentary

2003
×
Edit this entry  
23
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inventor Crazybrains and the Girl Called Bird

Inventor Crazybrains and the Girl Called Bird

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Exorcist: Believer

The Exorcist: Believer

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Here

Here

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Unstrap Me

Unstrap Me

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Creator

The Creator

2023
×
½
Read the review Edit this entry