Sort by

Josh has logged 209 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Real Life

Real Life

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Liberty Heights

Liberty Heights

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Very Harold & Kumar Christmas

A Very Harold & Kumar Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Creep

Creep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inner Workings

Inner Workings

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Loving

Loving

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Night

Dark Night

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Porky's Preview

Porky's Preview

1941
×
★★★½
Edit this entry  
06
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Man with Two Brains

The Man with Two Brains

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Honey

American Honey

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry