Josh has logged 200 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Avalon

Avalon

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
$5 a Day

$5 a Day

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Intern

The Intern

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Night at McCool's

One Night at McCool's

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frankenweenie

Frankenweenie

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
What Women Want

What Women Want

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Tully

Tully

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Parent Trap

The Parent Trap

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Naked Lunch

Naked Lunch

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Deep Murder

Deep Murder

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Ladies Man

The Ladies Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fading Gigolo

Fading Gigolo

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
Read the review Edit this entry