Josh has logged 300 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Four Rooms

Four Rooms

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Married to the Mob

Married to the Mob

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
James and the Giant Peach

James and the Giant Peach

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Commuter

The Commuter

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pluto's Christmas Tree

Pluto's Christmas Tree

1952
×
★★★★
Edit this entry  
15
Mickey's Good Deed

Mickey's Good Deed

1932
×
★★★
Edit this entry  
15
Daffy Duck Hunt

Daffy Duck Hunt

1949
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Christmas Visitor

The Christmas Visitor

1959
×
★★½
Edit this entry  
15
The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

The Madagascar Penguins in a Christmas Caper

2005
×
★★★½
Edit this entry  
15
I'm Cold

I'm Cold

1954
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Abominable Snow Rabbit

The Abominable Snow Rabbit

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Holiday for Shoestrings

Holiday for Shoestrings

1946
×
★★★★
Edit this entry  
15
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
Gift Wrapped

Gift Wrapped

1952
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Swing Shift

Swing Shift

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Speaking of Sex

Speaking of Sex

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Broadway Danny Rose

Broadway Danny Rose

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry