Sort by

DIREKTIONZ has logged 204 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★½
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★
Edit this entry  
02
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Elle

Elle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Airplane Mode

Airplane Mode

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
2010

2010

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost Rider

Ghost Rider

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
CODA

CODA

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Quiz Show

Quiz Show

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry