Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Placido

Placido

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Car Wash

Car Wash

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
Bald Guy

Bald Guy

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passing Strangers

Passing Strangers

1974
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Shadow of the Sun

In the Shadow of the Sun

1981
×
★★
Edit this entry  
01
Drifting Clouds

Drifting Clouds

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Women in Love

Women in Love

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Spy

Spy

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love & Basketball

Love & Basketball

2000
×
Edit this entry  
13
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Predator

Predator

1987
×
½
Read the review Edit this entry  
05
They/Them

They/Them

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Buddies

Buddies

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blade

Blade

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marebito

Marebito

2004
×
Edit this entry  
23
Test Pattern

Test Pattern

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Birdsong

Birdsong

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Copkiller

Copkiller

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Moonlit Winter

Moonlit Winter

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bear Nation

Bear Nation

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Funeral

The Funeral

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titane

Titane

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
For Nonna Anna

For Nonna Anna

2017
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Landlord

The Landlord

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cattle Annie and Little Britches

Cattle Annie and Little Britches

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Dead Again

Dead Again

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lucia

Lucia

1968
×
Read the review Edit this entry  
08
Welcome

Welcome

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
11 Harrowhouse

11 Harrowhouse

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mr. Fox

Mr. Fox

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry