Sort by

Chris has logged 389 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
28
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shipping News

The Shipping News

2001
×
★★★★
Edit this entry  
27
Ip Man

Ip Man

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Meet Joe Black

Meet Joe Black

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Son of a Gun

Son of a Gun

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The City of Your Final Destination

The City of Your Final Destination

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ran

Ran

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
Read the review Edit this entry  
19
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Watership Down

Watership Down

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black and White in Color

Black and White in Color

1976
×
Edit this entry  
29
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Indochine

Indochine

1992
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Pépé le Moko

Pépé le Moko

1937
×
Read the review Edit this entry  
21
Day & Night

Day & Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Consequences of Feminism

The Consequences of Feminism

1906
×
★★★½
Edit this entry  
14
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Those People

Those People

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry