Sort by

DirkH has logged 41 entries for films during March 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Collection

The Collection

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Reaping

The Reaping

2007
×
Read the review Edit this entry  
30
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
Read the review Edit this entry  
29
The SpongeBob SquarePants Movie

The SpongeBob SquarePants Movie

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Breakin'

Breakin'

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Good Day to Die Hard

A Good Day to Die Hard

2013
×
Read the review Edit this entry  
23
Legion

Legion

2010
×
Read the review Edit this entry  
23
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lost in La Mancha

Lost in La Mancha

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lolita

Lolita

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Live!

Live!

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
This Is 40

This Is 40

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Citadel

Citadel

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bram Stoker's Dracula

Bram Stoker's Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry