Sort by

DirkH has logged 233 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Knowing

Knowing

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
What Women Want

What Women Want

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Little Pony: Equestria Girls - Rainbow Rocks

My Little Pony: Equestria Girls - Rainbow Rocks

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Forbidden Zone

Forbidden Zone

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dumb and Dumber To

Dumb and Dumber To

2014
×
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wolves

Wolves

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Emma

Emma

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ninja Assassin

Ninja Assassin

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cats & Dogs

Cats & Dogs

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
2012

2012

2009
×
Read the review Edit this entry  
06
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
If I Stay

If I Stay

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Where the Wild Things Are

Where the Wild Things Are

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ouija

Ouija

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Good People

Good People

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Hancock

Hancock

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hunger

Hunger

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Safe Haven

Safe Haven

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Too Many Cooks

Too Many Cooks

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
God's Not Dead

God's Not Dead

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Left Behind

Left Behind

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry