Sort by

DirkH has logged 56 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

2015
×
Read the review Edit this entry  
12
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Invitation

The Invitation

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
God's Not Dead 2

God's Not Dead 2

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

Pokémon: The First Movie - Mewtwo Strikes Back

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Up

Up

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

Pokémon the Movie: Hoopa and the Clash of Ages

2015
×
Read the review Edit this entry  
05
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Nine Lives

Nine Lives

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Pokémon 4Ever

Pokémon 4Ever

2001
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
Read the review Edit this entry  
24
Pokémon: The Movie 2000

Pokémon: The Movie 2000

1999
×
Read the review Edit this entry  
23
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
ARQ

ARQ

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Knock Knock

Knock Knock

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Warcraft

Warcraft

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Woman

The Woman

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★½
Edit this entry